Це Вовчанщини ліси там, де гай
І в тумані стелиться діброва,
Де соснових шишек рай
Там, де відпочиваешь ти як вдома......
Десь видніються поля,
Це колхозная земля...
Поряд липа зацвітає,
Десь зозуля пролітає.
Далі клен ганяє вітер,
А іще у нас є квіти....
Це фіалки,крокус білий,
Дзвіночки,півонія,чебрець,
Медунка, рябчик відчервонілий
Не зривайте їх - бо їм кінець!
І дорослі, і малі,
Разом ходять по гриби,
Разом ягоди збирають,
Заодно відпочивають.
Омиває ліс і річка,
Довга..мов дівоча стрічка.
І кабанчик прошвирнеться,
І косуля проминеться.
Все єднається довкола,
Це одна сім"я, це закрите коло.
Бережіть ліса й природу,
Це гордість нашого народу!
ДП «Вовчанське лісове господарство» розташоване в північно-східній частині Харківської області на території Вовчанського (26536,1 га або 95%), Харківського (811 га або 3%) та Чугуївського (578 га або 2%) районів. Загальна площа лісгоспу 27925,1 га, в тому числі вкрита лісом 26084,7 га або 93,4 % та складається організаційно з шести лісництв:
Чайківське – 2842,0 га,
Жовтневе – 3903,0 га,
Старицьке – 4887,0 га,
Рубіжанське – 6305,0 га,
Старосалтівське – 5482,1 га,
Хотімлянське – 4506,0 га.
Вовчанський лісгосп був організований в 1939 році на базі лісів, які були розташовані навколо м.Вовчанськ (Єфремівське, Старицьке та Рубіжанське лісництва) з приєднання до них лісів Печенізького, Хотімлянського та Старосалтівського лісництв Чугуївського лісгоспу. В цих межах він існував до 1960 року та його площа становила 31054 га. В період з 1960 до 1970 років від колгоспів та радгоспів було прийнято до складу лісгоспу 3962. В 1971 році згідно наказу Міністерства лісового господарства УРСР №62 від 20.02.71 р. Печенізьке лісництво площею 8571 га було передано Чугуєво-Бабчанському лісгоспу. В 1980 році від колгоспів Вовчанського району в склад лісгоспу було додатково прийнято 1784 га лісів та виведено під будівництво баз відпочинку – 31 га. В зв´язку зі збільшенням площі лісгоспу булла проведена реорганізація чотирьох лісництв і додатково створено Жовтневе лісництво з лісів Старицького і Рубіжанського лісництв. У 1988 році у відповідності з наказом Міністерства лісового господарства УРСР №137 від 08.07.1998 р. було ліквідовано Єфремівське лісництво та змінено границі Жовтневого, Старицького та Рубіжанського лісництв. В 1996 році згідно з розпорядження Вовчанської РДА №116 від 21.02.96 р. Жовтневе лісництво було реорганізовано – на частині його лісів було створено Чайківське лісництво.
Лісистість зони діяльності лісгоспу 16,8%. Згідно лісорослиному районуванню територія лісгоспу відноситься до південної частини лівобережного Лісостепу. Клімат району розташування характеризується помірно- холодною малосніжною зимою та помірно-теплим літом з характерними признаками для південного лісосетпу: різкі перепади температури, недостатня кількість опадів у окремі періоди, засушливі періоди з сильними вітрами в весняно-літні місяці. На розвиток і ріст лісових насадженнь негативно впливають наступні кліматичні фактори: весняно-літні сухі вітри, ранні осінні і пізні весняні заморозки, проливні дощі, часті потепління і різкі перепади температур.
В цілому клімат лісорослинного району сприятливий для успішного вирощування дуба звичайного, сосни звичайної, ясеня звичайного, кленів, вільхи чорної, осики, берези та значної кількості інших деревних та чагарникових порід.
Територія Вовчанського лісгоспу за характером рельєфу дуже різноманітна в залежності від того, на якій стороні річки Сіверський Дінець знаходяться лісові урочища.
Лівобережжя порізано старими руслами, поверхня нерівна, ліси зростають на наносних пісках четвертинного періоду .
Правобережна частина порізана ярами та балками, окремі ділянки з значними перепадами висот та схилами різних експозицій.
Найбільш поширені на території лісгоспу є слідуючі типии грунтів: сірі лісові, дерново-підзолисті, дерново-слабопідзолисті, чорноземи, лучні глеєві дерново-підзолисті. Територія лісгоспу розташована в басейні рік Сіверський Дінець і Вовча. За ступенем вологості більша частина грунтів (91,6%) відноситься до свіжих. Болота займають площу 140,4га.
Ліси ДП «Вовчанське лісове господарство» виконують важливу кліматорегулюючу, водоохоронну, ґрунтозахисну, стокорегулюючу, санітарногігієнічну та рекреаційну роль та є незамінним притулком для цілого ряду диких звірів та птахів.
Різноманітні за своїм породним складом та будовою деревостанів рекреаційно-оздоровчі ліси підприємства в поєднанні з водними просторами Печенізького водосховища та р.С.Донець створюють живописні, чарівні та неповторні ландшафти, приваблюючи відпочиваючих та туристів з усіх куточків України. В межах лісів
ДП «Вовчанське лісове господарство» налічується біля двохсот об’єктів рекреаційного призначення, а саме бази відпочинку, пансіонати, дитячи табори та інші оздоровчо-розважальні заклади.
Крім своїх екологічних та оздоровчих функцій ліси ДП «Вовчанське лісове господарство» відіграють важливу роль в економічному та соціальному розвитку району та держави в цілому.
Головною та ведучою ланкою в особі директора державного підприємства «Вовчанське лісове» господарство виступає Пієв Сергій Миколайович.
Всього на підприємстві працює 136 осіб, в тому числі входить до складу державної лісової охорони 37 чоловік. Загальне навантаження на лісовий обхід становить 1214 га. Послуги по заготівлі деревини, догляду за лісом, підтримці лісових насаджень у необхідному санітарному стані та вирощуванні лісових культур надають приватні підприємці, з яким укладаються відповідні договори, що значно знижує, майже на 50%, собівартість лісогосподарських робіт та підвищє якість їх виконання.
У відповідності до останнього базового лісовпорядкування, яке було проведено в 2010 році ДП «Вовчанське лісовегосподарство» щороку проводить рубок догляду на площі 442 га в т.ч. рубки догляду в молодняках на площі 187 га, що є безприбутковим, але обов’язковим щоденним завданням будь-якого лісогосподарського підприємства.
Інші рубки пов’язані з веденням лісового господарства виконуються на площі 2174 га з загальною масою 61378 м3, з яких санітарно-оздоровчі заходи, до яких відносяться вибіркові та суцільні санітарні рубки в деревостанах, що частково втрачають або повністю втратили свої екологічні, санітарно-гігієнічні та рекреаційно-оздоровчі фонкціі, становлять 2088 га.
Крім цього заготівля деревини в порядку рубок головного користування складає 12430 м3 ліквідної деревини, всього щорічний обсяг рубок становить 2667 га з ліквідною масою 76984 м3.
Майже вся деревина, заготовлена під час виконання лісогосподарських заходів реалізується на внутрішньому ринку приватним деревообробним підприємствам та населенню, лише незначна частина, низькосортна деревина, використовується на переробку в цехах самого підприємства.
Відмежування та відведення лісосік в рубки по ДП «Вовчанське лісове господарство займається лише спеціалізована бригада з відведення й таксації лісосік, склад якої погоджено обласним управлінням лісового господарства та затверджений відповідним наказом по підприємству.
Сучасна економіка потребує якісної та точної інформації про лісовий фонд та його фактичні ресурси, тому в лісогосподарському підприємстві, під час виконання робіт з відведення лісосік, використовуються найсучасніші технології та прилади, що є незамінними інструментами, які значно спрощують ведення лісогосподарської діяльності та покращують її якість за рахунок високої точності та простоти в застосуванні.
Але ж всім відомо, що для створення та використання функціональної та якісної геоінформаційної системи необхідне високоточне сучасне обладнання, яке б могло виконувати такі основні картографічні задачі, що виникають під час ведення лісового господарства, як обчислення поточних координат точок, винесення в натуру точок поворотів та меж певних контурів (лісових ділянок), прорахунку відстаней за певними напрямками, обчислення площ ділянок відразу ж після зйомки, та визначення місцезнаходження певного об’єкта чи людини орієнтовно до лісовпорядного планшету безпосередньо на місцевості.
Таким чином, вивчивши всі доступні з існуючих в нашій країні варіантів, керівництво ДП «Вовчанське лісове господарство» рік тому придбало GPS-приймач SOUTH S750 G2, який цілком відповідає вимогам, що ставить перед ним сучасне лісогосподарське виробництво.
Відразу після придбання в базу даних приладу було завантажено електронну карту лісогосподарського підприємства, основа для якої була підготовлена, шляхом зйомки перетинів квартальних просік, під час базового лісовпорядкування. Це дало можливість спеціалістам лісового господарства визначати своє розташування в лісовому масиві відносно лісовпорядного планшету з точністю до 1 м, що полегшує та підвищує якість винесення в натуру меж виділів, запроектованих під лісогосподарські та інші заходи, вирішує спірні питання лісовпорядного та землевпорядного характеру.
На даний час за допомогою цього приладу бригадою з таксації та відведення лісосік виконуються абсолютно всі роботи щодо відмежування та геодезичної зйомки ділянок, що відводяться як під рубки головного, так і проміжного користування. Площа лісосіки визначається безпосередньо на об’єкті з точністю до 1 см2 з одночасною накладкою контуру ділянки на лісовпорядний планшет без попередньої прив’язки до сталих точок квартальної мережі. Точність зйомки та прив’язки становить 0,1-0,5 м.
Але ж заготівля деревини в ДП «Вовчанське ЛГ» не є пріоритетним напрямком ведення лісового господарства. Першочерговим та основним завданням лісівників у формуванні майбутніх продуктивних та стійких деревостанів є їх відтворення та турботливий кропіткий догляд за ними в молодому віці, а це, як відомо, не тільки сумлінна та кропітка праця, а й значні затрати коштів та часу.
Тому займаючись безперервним відновленням та примноженням зеленого багатства Вовчанщини лісгосп майже повністю відмовився від ручної праці при створенні лісових культур та догляду за ними, що значно підвищило продуктивність та знизило вартість даних видів робіт. Підготовка грунту та садіння лісових культур по лісогосподарському підприємстві виконується лише механізовано.
Догляд за незімкнутими лісовими культурами застосовується ручний дуже рідко та лише в умовах, де не можливе застосування техніки.
Щорічний лісокультурний фонд ДП «Вовчанське лісове господарство» складає близько 120 га . Це зруби, що вийшли з-під рубок головного користування та суцільних санітарних рубок, та які потребують негайного лісовідновлення корінними, господарськоцінними , генетичностійкими породами.
На території ДП «Вовчанське ЛГ» знаходиться 7 об´єктів природно-заповідного фонду загальною площею га, що складає 13,6% загальної площі підприємства, а саме:
- Лісове заповідне урочище «Пивне» площею 142 га (кв.4 вид.1-29 та кв.5 вид. 1-19 Ст. Салтівського лісництва) створене рішенням Харківської облвиконкому №562 від 03.12.1984 року – унікальна в умовах південного лісостепу ділянка у ботанічному та зоологічному відношені.
- Лісове заповідне урочище «Холодноярське» площею 10,0 га (кв.12 вид.9 Стаприцького лісництва) створене рішенням Харківської обласної ради від 27.01.2005 року - місцезростання типового угрупування кленово-липово-дубового лісу з 200-250 річними дубами.
- Заказник лісовий місцевого значення «Великий ліс» площею 58 га (кв.16 Старицького лісництва) створений рішенням Харківського облвиконкому №562 від 03.12.1984 року – місце дислокації партизанського загону в роки Великої Вітчизняної війни, носить пізнавальне, історичне та естетичне значення.
- Заказник ландшафтний місцевого значення «Соколята» площею 501 га (кв.1-15 Хотімлянського лісництва, кв.73,74,79 Старосалтівського лісництва) створений рішенням Харківського облвиконкому №35 від 07.02.1992 року - унікальний ландшафт, цінний у ботанічному та зоологічному відношенні.
- Заказник ландшафтний місцевого значення «Сіверськодонецький» площею 2531 га (кв.1-39;43-46 Чайківського лісництва) створений рішенням Харківського облвиконкому від 25.09.2001 року – унікальний ландшафт на крейдяних відкладах, багатий деревно-чагарниковою та трав´янистою рослинністю, значна частина якої відноситься до Червоної Книги України.
- Заказник ландшафтний місцевого значення «Новодонівський» площею 203,1 га (кв.115-119,121,124 – частина виділів Старосалтівського лісництва) створений рішенням Харківськох облради від 10.12.02р.; від 23.12.03 р.: від 08.02.07р. №172 – рідкісні на Харківщині і Україні рослинні угрупування та рідкісні види тварин, борова терраса лівого берега Печенізького водосховища
- Заказник лісовий місцевого значення «Старосалтівський» площею 347,4 га (кв35,42(частина виділв), кв 43-52 Старосалтівського лісництва) створений рішенням Харківської облради від 27.01.2005р. – унікальні угрупування та види рослин та тварин, частково Червонокнижних.